Aj v Púchove vyšli ľudia v novembri 1989 do ulíc. Nebolo to však 16. alebo 17. novembra ako v Bratislave, resp. Prahe, ale udalosti v týchto mestách dali do pohybu osobnú odvahu obyvateľov aj nášho mestečka.
Na prvom zhromaždení na Námestí slobody v piatok 24. novembra 1989 zúčastnení prvýkrát vyjadrili verejný odpor voči režimu a podporili požiadavky Občianskeho fóra. Zlom však nastal nasledujúci pondelok 27. novembra 1989. V tento deň bol vyhlásený generálny štrajk, do ktorého sa zapojili takmer všetky podniky v Púchove. Komunisti očakávali podporu robotníkov, ale aj tí sa od nich odvracali. Ďalšie zhromaždenie na Námestí slobody moderoval Ladislav Koudelík a spolu s organizátormi očakávali aká bude účasť. Napätie bolo veľké, keďže zamestnancom Makyty a Gumární 1. mája zakázali pod hrozbou straty zamestnania účasť. Zhromaždenie fyzicky zakázali aj študentom gymnázia, ktorých zamkli v budove školy – zámienkou bola údajná diskusia o aktuálnych problémoch. Ani tieto prekážky neodradili asi tritisícový dav Púchovčanov, ktorý prišiel na námestie o 13:00. Demonštrácia sa presunula pred gymnázium a úrad MsNV (Mestský národný výbor). Dav jednohlasným skandovaním požadoval prepustenie študentov z telocvične školy a vyvesenie vlajky na budovu MsNV. Vedenie školy nakoniec ustúpilo požiadavkám. Predstavitelia Občianského fóra ďalej žiadali odstúpenie prezidenta Gustava Husáka a ďalších politikov komunistického režimu, zrušenie ľudových milícií, odchod KSČ z podnikov, slobodné voľby a ďalšie. Verejný dialóg sa s predstaviteľmi MsNV konal 4. decembra v budove DK. Následne sa na štadióne uskutočnilo zhromaždenie Púchovčanov, tu spoločne zaspievali hymnu a skandovali „Štadión je náš“ alebo „My chceme Dubčeka“. Vedúce postavenie KSS v Púchove sa skočilo 24. januára 1990 po rokovaní s VPN (Verejnosť proti násiliu), ktoré tvorili RNDr. Slavomír Flimmel – iniciátor stretnutia a hlavný organizátor revolučného diania v meste, Ing. Helmut Sůra, Ing. Ondrej Divinský, Vincent Lutišan a František Macho. Následne bol zrekonštruovaný MsNV, jeho rada a odstúpil predseda MsNV Anton Panáček. Novým predsedom MsNV sa stal nakrátko Ing. Ján Kaššovic, po ňom Vincent Lutišan.
Režimy vymysleli ľudia, ľudia sú aj ich predstaviteľmi. Táto revolúcia zmenila veľké množstvo vecí, ale nezmenila jednu – nezmenila ľudí, ktorých nájdeme v zastupiteľských úradoch všetkých stupňov ešte aj dnes po takmer 23 rokoch. Aká je to revolúcia, aká je sémantická podstata tohto slova – keď tí istí ľudia zostali?
Ďalšie odkazy:
VPN v meste Púchov (0/5). Predslov a ciele projektu – Jakub Kmošena
VPN v meste Púchov (1/5). Podmienky vzniku VPN/OF v meste Púchov – Jakub Kmošena
VPN v meste Púchov (2/5). Organizácia prvých protestných mítingov – Jakub Kmošena
VPN v meste Púchov (3/5). Vznik mestského výboru VPN/OF Púchov – Jakub Kmošena
VPN v meste Púchov (4/5). Výbory VPN v miestnych podnikoch- Jakub Kmošena
VPN v meste Púchov (5/5). Kontakty VPN s MsNV a kooptácie… – Jakub Kmošena