V nedeľu 3. júna 2012 sa na pešej zóne v Púchove (Moyzesova ulica) uskutočnil už jubilejný 30. ročník pravidelného festivalového podujatia s názvom FOLKLÓRNY PÚCHOV. Pri tejto príležitosti Vám prinášame fotoreportáž z histórie tohto podujatia, ktorá približuje takmer všetky ročníky, ich tradíciu, organizáciu, účinkujúcich, miesta konania, propagačné materiály, atď.
1. V roku 1949 bol na mieste bývalej chaty Ilonka postavený amfiteáter, v ktorom sa uskutočnila väčšina ročníkov Folklórneho Púchova.
2. V roku 1982 sa uskutočnil prvý ročník folklórneho festivalu, vtedy ešte pod názvom „Folklórne slávnosti mieru“, ktorý bol spojený s tzv. „Medzinárodným družstevným dňom“. (Plagát 1. ročníka)
3. V ďalších ročníkoch sa pozmenil názov festivalu a to na tzv. „Ľudové slávnosti mieru“, spájaný s „Obvodovým družstevným dňom“. Symbolom folklórneho festivalu sa stali traja trombitáši. Na obrázku plagát z r. 1988.
4. Fotografia z roku 1984 ukazuje účinkujúcich, spievajúcich na úvod festivalu hymnu: „Tie zariečske zvony…“ V posledných rokoch táto hymna zmizla z javiska Folklórneho Púchova.
5. Festival tradične otvárali a zatvárali zvuky trombity fujary z Púchovskej doliny. Fotografia je z r. 1986.
6. Ukážka z programu (Myjava), ktorý sa uskutočnil v r. 1991.
7. Aj prvý Folklórny Púchov v samostatnej Slovenskej republike, v roku 1993, sa začínal sprievodom, ktorý viedol od Domu kultúry ulicami mesta až k amfiteátru na Lachovci.
8. Domáci folklórny súbor Váh sa na festivale v r. 1994 predstavil aj s choreografiou „Nešel bych ja cez ty hory…“
9. Krojovaný sprievod do amfiteátru kráčal od Domu kultúry po Štefánikovej ulici, kde vznikla aj táto fotografia…
10. …pokračoval ku križovatke pred ZŠ Komenského,…
11. …kde bola 1. tradičná „zastávka“ účinkujúcich. Tu každý súbor predviedol aspoň časť zo svojej choreografie, a pozýval tak obyvateľov Púchova z okien svojich príbytkov priamo na festival.
12. Súbory predviedli svoje umenie aj na križovatke Komenského ul. – Námestie slobody.
13. V sprievode folklórnych súborov kráčal na folklórny festival aj primátor Púchova Ján Štrbáň, ktorý zomrel v roku 2001 počas dovolenky v Tunisku. Z dôvodu tohto nečakaného úmrtia sa zastavili prípravy festivalu, a tak sa jubilejný 20. ročník uskutočnil až o rok neskôr.
14. Najvďačnejší diváci odmenili potleskom účinkujúce súbory na „zastávke“ pri Chmelinci, kde boli vždy plné okná v dome dôchodcov.
15. Takto fotografovi zapózovali chlapci z DFS Važtek (dnes už tridsiatnici) na križovatke pri zdravotnom stredisku.
16. Cieľovou rovinkou festivalového sprievodu bola cestička pod korunami stromov na Lachovci.
17. Účasť divákov bola vždy početná, polovici publika sa „neušli“ miesta na lavičkách. Fotografia je z r. 1997.
18. Na Folklórnom Púchove vystúpilo množstvo domácich, ale i zahraničných súborov. Na XX. dvojdňovom ročníku festivalu videli diváci súbory zo Srbska (Stará Pazova), Švédska (Växjö), Českej republiky (Hlinsko), „domáce“ folklórne skupiny z Lednice, Záriečia, Praznova a 2xFS Váh: z Púchova a Liptovského Mikuláša. (Reportáž Púchovských listov z roku 2002)
19. Medzi vystupujúcimi nikdy nesmeli chýbať detské súbory. Na fotografií DFS Važtek v r. 1997.
20. Organizátorov každý rok trápi najmä počasie. Program býval častokrát prerušovaný, súbory sa presúvali z amfiteátra do Domu kultúry, zastrešovali pódium, presúvali termíny alebo hľadali iné riešenia. V roku 2007 napríklad prikryli zvukovú techniku igelitom.
21. V roku 2009 sa na druhý pokus, práve kvôli počasiu, uskutočnil už XXVII. Folklórny Púchov na pešej zóne. V tomto priestore to bola premiéra nielen myjavskej choreografie domáceho FS Váh, ale i celého festivalu.
22. „Druhý pokus“ v roku 2009 moderoval známy folklorista a zakladateľ folklórneho rádia „Janko Hraško“ – Igor Hraško.
23. Na folklórnom festivale v Púchove odrástlo nielen niekoľko generácii tanečníkov, ale i hudobníkov z ĽH Lachovček.
24. Takto vyzeral plagát XXIX. ročníka festivalu, ktorý sa uskutočnil v roku 2011 – prvý festival, na ktorom sa predávalo hudobné CD folklórnych súborov a hudieb z Púchova s názvom „Hrdzialenko Moje“.
25. Na minuloročnom festivale vystúpil aj DFS Púchovček, na ktorom bol najmladším zoskupením.
26. Domáci folklórny festival tradične navštevovali súbory z Púchovskej doliny – na fotografii je FS Javorina z Lysej pod Makytou, …
27. …alebo aj FSk Mestečko z rovnomennej obce.
28. Folklórny festival v Púchove nevynechali ani také mená ako LÚČNICA, SĽUK, ROZMARIJA, DIABOLSKÉ HUSLE, POLENO, JÁN AMBRÓZ, ŽELEZIAR, MARÍNA (na fotografii) a iní…
29. Folklór je symbiózou života človeka a krásy prírody, ktorá mu dávala všetko potrebné na prežitie. Takým symbolickým miestom pre folklór v Púchove je amfiteáter na Lachovci. Je veľká škoda, ak toto tradičné, tento rok už 30-ročné podujatie skončí v našom meste na betóne. (súčasná fotografia)
30. Grafická vízia amfiteátra, ktorú zverejnilo súčasné vedenie mesta v predvolebnom letáku v roku 2010.
spracoval a pripravil: Mgr. Pavol Makyna